Google Haritalar’da ev nasıl bulanıklaştırılır? İşte yöntemi

Google Haritalar, sokak görünümü özelliği ile bilgisayarınız başından bir sokağın görüntüsüne ulaşmanızı sağlıyor. Türkiye’de de neredeyse her sokağın görünümüne bu moddan ulaşmak mümkün. Her ne kadar Google Haritalar Sokak Görünümü oldukça kolaylık sağlayan bir imkan sunsa da bazıları için kişisel mahremiyeti de ortadan kaldırıyor. İşte bu mahremiyeti sağlamak için kullanıcılar evlerini sokak görünümünde bulanık hale getirmenin yolunu arıyor. Peki Google Haritalar üzerinden ev bulanıklaştırma yapmanız mümkün mü?

Google Haritalar’da ev bulanıklaştırma nasıl yapılır?

Google Haritalar uygulaması üzerinde yer alan Sokak Görünümü, uzun yıllardır yer alan bir özellik. Firma şimdiye kadar 16 milyon kilometre gibi devasa ölçüde sokak görünümünü Google Haritalar üzerine ekledi. Ancak bu kolaylık bazıları için mahremiyetin de ihlal edilmesi anlamına geliyor. Google ise geri alma imkanı olmayacak şekilde evinizi bulanıklaştırma hakkı tanıyor.

Google Haritalar’da evinizi bulanıklaştırma kararı aldıysanız öncelikle bu işlemi bilgisayarınız üzerinde yapmanız gerekiyor. Haritalar mobil uygulaması bu tür bir talebi gerçekleştirme imkanı tanımıyor.

İşte adım adım evinizi bulanıklaştırma talebi oluşturma

 • İlk adım olarak tarayıcınızdan maps.google.com adresine giriş yapın. Giriş sonrası arama çubuğuna ev adresinizi girin
 • İkinci adımda ise Sokak Görünümü yani Street View‘e geçiş yapın. Oklarla evinizin tam tam ve doğru konuma doğru görünümü hizalayın.
 • Sokak Görünümü ile evinizin doğru bir şekilde işaretli olduğundan emin olun. Başta da dediğimiz gibi Haritalar uygulaması ile ikamet yeri bulanıklaştırma geri alınabilen bir işlem değil.
 • Sokak Görünümü ekranında sol tarafta bir kutucuk göreceksiniz. Kutucukta yer alan üç noktaya tıklayın ve sorun bildiri seçin.
 • Sorun bildir ekranında evim seçeneğini göreceksiniz. Ev sahibi ya da kiracı olduğunuz evi bulanıklaştırma hakkına sahipsiniz.
 • Evim kutucunu işaretlediğinizde ise evinizi tam olarak tanımlamanız zorunlu. Bu Google Haritalar ekibinin bulanıklaştıracağı mülkü doğru belirlemesi adına önemli.
 • Sorun bildir ekranını açtığınız anda ortaya çıkan kırmızı karenin de tam olarak evinizi içine alması önemli. Bu anlamda sağ köşede yer alan eksi ve artıya basarak uzaklaşıp yakınlaşabilirsiniz.
 • Tüm adımları gerçekleştirdikten sonra e-posta adresinizi girip Captcha doğrulaması yapmanız gerekiyor.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra Google Haritalar’a ev bulanıklaştırma talebinizi gönderebilirsiniz.
 • Yaptığınız başvuru sonrası Google Haritalar ekibinden, talebinizin incelendiğine dair bir e-posta alacaksınız.
 • Google Haritalar ev bulanıklaştırma talebi için haritalar ekibi daha ayrıntılı bilgiler almak için size yeni mailler de atabilir. Bu anlamda mailinizi sürekli kontrol etmenizde fayda var. Bu işlemin ne kadar süreceği ise verdiğiniz bilgilerin ne kadar doğru ve ayrıntılı olduğuna göre değişebiliyor.

Google Haritalar ile ev bulanıklaştırma basit bir işlem olsa da ev satışı, daire kiralama gibi durumlarda olumsuz etkisi de olabiliyor. Bu anlamda bulanıklaştırma kararı vermeden önce iyi düşünmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x